Vitaminhiányos zöldségek.........
2014. február 28. írta: Berta Csapat

Vitaminhiányos zöldségek.........

– Dr. Hocsi Mária jóvoltából........

 

Aloe italok9.jpg

 

A SE (Semmelweis Egyetem) Egészségtudományi kara Dietetikai és táplálkozástudományi Tanszékének kutatója, Gillingerné dr. Pankotai Mária ismertette annak a vizsgálatnak az eredményeit, amelyben kutatócsoportjának tagjaival a különféle paprikafajták C-vitamintartalmát mérték aszerint, hogy azok az érési folyamat mely szakaszában vannak, illetve melyfajta képviselői. A vizsgálatok alkalmával megállapították, hogy a C-vitamintartalom, vagyis az emberi fogyasztás optimalizálása szempontjából nem mindegy hogy mikor kerül az asztalra a zöldség. Eredményeik szerint a korán leszedett paprikákban lényegesen kevesebb a vitamintartalom, mint az utóérési folyamat után elfogyasztottban.

c vitamin-kicsi kép.jpg

Sérült zöldség - csökkent vitamintartalom

A paprika érési csúcsa, vagyis a vitamintartalom szempontjából ideális időpontja akkor van, ha a növény magjai már beértek. Az ezt követő periódusban ismét csökkenni kezd a vitamintartalma, ugyanúgy, mint az éretlen fázisban. A különböző paprikafajták közül a piros színűekben a kutatók lényegesen magasabb C-vitamin tartalmat regisztráltak. Legjobb eredményt a kápia nevű, általában grillezésre, sütésre használt, élénkpiros színű paprika mutatta. A kutató hangsúlyozta: a vizsgálatok alkalmával legjobb eredményeket produkáló fajtáknál is csak akkor optimális a vitamintartalom, ha nemcsak a megfelelő időben szedik le, de távolra szállítást sem kell a zöldségnek elviselnie. Vagyis a táplálkozás szempontjából az érett, helyben termelt paprika az ideális. A vitamintartalom szempontjából az sem elhanyagolható, hogy a paprika az év mely hónapjában lesz szedésérett.

A téli, kora tavaszi hónapok üvegházban termelt zöldségkínálata ebből a szempontból kevésbé értékes. A legmagasabb C-vitamintartalom a nyári, őszi érésű, szabadföldi zöldségben lelhető fel. A kutatások azt a meglepő eredményt mutatták, hogy a sérült, féregrágott paprikák vitamintartalma minimális volt. Ebből a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy kár drága, de apró sérüléseket, rovarok által okozott szépséghibákat hordozó biozöldségeket vásárolni, mert azok sokkal kevesebb értékes tápanyagot tartalmaznak, minta hagyományos módszerrel termesztett, ám minőségileg kifogástalan változatuk.

Pomesteen3.jpg

A paprikán kívül a hazai gyümölcsök C-vitamin tartalmát is vizsgálták. Az eredményeik szerint a legmagasabb C-vitamin tartalma a bodza bogyójának van, azt követi a szeder és a fekete ribizli. Az itthon fellelhető bogyósgyümölcsök a jelentős C-vitamintartalom mellett számos egyéb, a szervezet számára nélkülözhetetlen hasznos anyagot tartalmaznak. Így például flavonoidokat, antocianidineket, az egészség megőrzés szempontjából rendkívül értékes antioxidánsokat. Az említett bogyós gyümölcsöknél a magas C-vitamintartalomhoz társulnak az antioxidánsok, amelyek együttes hatása a táplálkozás szempontjából rendkívül kedvező. Az antioxidánsokat a gyümölcsök kék festék tartalma aktiválja. Az egyetem kutatói laboratóriumi vizsgálataikat és méréseiket a nyitrai szlovák mezőgazdasági egyetem táplálkozástudományi tanszékének szakértőivel közösen végezték.

KIDS8_1.jpg

A munka során megvizsgálták a Közép-Európában általánosan fogyasztott bogyósgyümölcsök többségét, illetve néhány egyéb, antocianidin, vagy C-vitamin tartalmú gyümölcsöt, amelyek lakossági felhasználási módja hasonlatos a bogyógyümölcsökéhez. A mintákat a nyitrai botanikus kertből, illetve a budapesti piacokról szerezték be, mégpedig azok természetes érési időpontjában és stádiumában. A különféle gyümölcsökből lehetőség szerint több fajtát is megvizsgáltak. A mérési eredmények szerint kimagaslóan nagy volt az antocianidin és C-vitamin tartalma a feketebodza bogyóinak. E kedvező tulajdonságok ellenére a hazai piacon még kevésbé elterjedt az árusítása, mert a fogyasztók kissé idegenkednek tőle. A gyümölcsöt többségében az élelmiszeripar használja fel szörpökbe, lekvárokba keverve. Önálló gyümölcsként, ivóléként kevésbé népszerű.

Kiemelkedően magas C-vitamin és antocianidin tartalmat és rendkívüli antioxidáns aktivitást regisztráltak a kék mézbogyónál. Bár ez a gyümölcs még kevésbé ismert Magyarországon, azért észak-amerikai, szibériai és távol-keleti változata egyaránt fellelhető már a kertekben, és néhány faiskolában itthon is kapható. Az apró, 2-3 centiméteres, hosszúkás, májusban érő bogyók íze kellemes, zamatos.

Nat. 18.jpg

A szeder, a kék áfonya, a kökény és a fekete ribizke is átlagon felüli C-vitamin és antocianidin tartalmat mutatott, valamint az Othello szőlő is. Magas C-vitamin tartalmat mértek a csipkebogyóban, a somban és a vörös áfonyában. A mérések szerint az antioxidáns aktivitás a kékszínűgyümölcsöknél szoros összefüggést mutat az antocianidin festéktartalommal: minél több kékfestéket tartalmaz az adott termés, annál erősebb az oxidatív hatása. Ugyanez viszont nem érvényes a vörös gyümölcsökre: azokban a piros festékanyag bár az antioxidáns aktivitást erősíti, a festékanyag erősödésével viszont párhuzamosan nem növekszik a gyümölcs

C-Vitamin tartalma. Vannak olyan gyümölcsök, amelyeknél a magas antioxidáns aktivitást nem a húsuk mutatja, hanem a magjaik. Ilyenek például a szőlő , a füge, a passiógyümölcs.

Vércukorszintet csökkent a resveratrol 

A vörösbor kedvező élettani hatásait már számos nemzetközi kutatás bizonyította. Világszerte közismert például az úgynevezett „francia paradoxon”, amelynek lényege, hogy Franciaország (és általában a mediterráneum) tradicionális vörösbortermesztő vidékein, a zsírban gazdag táplálkozás ellenére a lakók hosszabb életűek, minta kontinens más vidékein és körükben lényegesen kisebb a szívinfarktus és a stroke előfordulása.

Magyarországon ilyen tárgyú kutatást eddig még nem végeztek, a PTE ÁOK kutatói most első alkalommal vizsgálták a vörösbor egészségvédő hatásait, illetve hasonlították össze a hazai fehér- és a vörösbortermelő vidékeken élők egészségügyi adatait. A Wittmann István professzor irányításával tevékenykedő kutatócsoport kis létszámú betegcsoportokat vizsgált. Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a vörösborban lévő antioxidáns, a resveratrol mennyisége milyen összefüggést mutat a diabéteszesek inzulintoleranciájával. Megvizsgálták, hogy a cukorbetegekre, akiknél közismert az inzulinérzéketlenség jelenléte, vajon milyen hatással van, és az milyen mértékű, a vörösborból kivont resveratrol. Azt is vizsgálták, hogy az anyagcserén kívül a testben milyen más folyamatokra lehet még pozitív hatása ennek az antioxidánsnak, illetve az milyen mértékben képes csökkenteni a káros mennyiségű szabadgyököket. A vizsgálatban részt vevő cukorbetegeket két csoportra osztották: az egyik egy hónapon át kapta a resveratrol kivonatot, a másik pedig placebót fogyasztott.

 ARGI+.jpg                                                                             

Négy hét elteltével a kutatók megállapíthatták, hogy a resveratrolt szedő cukorbetegek szervezetében a szabadgyökök mennyisége jelentősen csökkent, a kontrollcsoporté viszont nem. Ezzel párhuzamosan javult náluk az inzulin sejten belüli jelátvitele. Mindezek hatására javult a betegek inzulintoleranciája és a vérnyomásértékeik is kedvezőbbek lettek. A kutatók a fehér- és vörösbortermelő vidékek epidemiológiai adatait is összehasonlították: a statisztikák számaiból egyértelműen az látszik, hogy a vörösbort fogyasztó hazai borvidékek lakói tovább élnek, minta fehérboros régióké. A kutatók hangsúlyozták: vizsgálataik, és statisztikai elemzéseik viszonylag kis létszámú csoport adataival dolgoztak, ezért a végleges eredmények kimondásához további vizsgálatokra lesz szükségük.

Gyümi és zöldség.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Forrás: Magyar Orvos)

Forrás: http://www.drnemethendre.com/b/vitaminhianyos-zoldsegek-dr-hocsi-maria-jovoltabol/#respond

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bertacsapat.blog.hu/api/trackback/id/tr245837440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása